تبلیغات
سپتیـامـا - جعل فرود انسان روی ماه
سپتیـامـا
آینده را سـاختن به ز با آینده ساختن
فرود انسان روی ماه؛ از واقعیت تا جعلی بزرگ!
منشاء تئوری جعلی بودن فرود بر خاک ماه (Moon Hoax) در کتاب "ویلیام چارلز کایسینگ" نویسنده آمریکایی مطرح شده است. این نویسنده در کتاب خود با عنوان "ما هرگز به ماه نرفتیم" که در سال 1976 منتشر کرد این تئوری را ارائه کرد.
تئوریهای بسیاری تاکنون مطرح شده اند که نشان می دهند ماموریت برنامه سفر "آپولو" به ماه که موجب شد انسان خاک تنها قمر زمین را لمس کند هرگز اتفاق نیفتاده است و ناسا همراه با دولت آمریکا برای نشان دادن توان قدرت فضایی خود در مقابل اتحاد جماهیر شوروی سابق فرود آمدن بر خاک ماه را جعل کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اولین تئوری در سال 1976 مطرح شد و ذهن بسیاری از مردم آمریکا را به خود مشغول کرد. این تئوری عنوان می کند که فرودهای مختلف بر خاک ماه که بین سالهای 1969 تا 1972 و در ماموریهای آپولو به افکار عمومی جهانی القا شد هرگز واقعا رخ نداده است. در حقیقت فیلمهای این فرودها در یک استودیوی تلویزیونی و با کمک جلوه های ویژه جعل شده اند. این تئوری از تردیدها، رصدها و فرضیه هایی نشات گرفته است که در طول ماموریتهای آپولو ارائه شده بودند.

در جولای 2009 ناسا ماموریت Lunar Reconnaissance Orbiter را آغاز کرد و با کمک این کاوشگر مدارگرد ماه به یک سری تصاویر جدید از خاک ماه دست یافت. این تصاویر نشان می دهند که در سطح ماه جایی برای فرود کپسولی که در ماموریت آپولو 11 برای نشستن بر روی خاک استفاده شد، نصب دستگاههای استفاده شده برای آزمایشات علمی و همچنین جای پای فضانوردی که در ماموریت آپولو 14 شرکت داشت وجود ندارد.

منشاء تئوری

منشاء تئوری جعلی بودن فرود بر خاک ماه (Moon Hoax) در کتاب "ویلیام چارلز کایسینگ" نویسنده آمریکایی مطرح شده است. این نویسنده در کتاب خود با عنوان "ما هرگز به ماه نرفتیم" که در سال 1976 منتشر کرد این تئوری را ارائه کرد.

همچنین "اندرو چاکین" در کتابی با عنوان "یک بشر روی ماه" که در سال 1994 منتشر شد معتقد است که در زمان ماموریت آپولو 8 در دسامبر 1968 نیز این تئوریهای جعلی بودن این ماموریت عنوان شد.

تئوری جعلی بودن فرود به ماه در کتاب کایسینگ

به گزارش مهر، در بسیاری از وب سایتها نقل شده است که ویلیام کایسینگ به عنوان مهندسی که برای شرکت "راکت دین" کار می کرد این تئوری را مطرح کرد. شرکت "راکت دین" ارائه کننده موتورهای موشکی به ناسا بود و در پروژه آپولو نیز با آژانس فضایی آمریکا همکاری کرد. این درحالی است که در حقیقت کایسینگ در سال 1949 وارد رشته زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی شد و کارش در شرکت "راکت دین" نوشتن و تنظیم پیش نویس متنهای دستور العملهای فنی بود.

کایسینگ در سال 1963 چند سال قبل از اولین ماموریت آپولو لیسانس گرفت. وی برای اظهاراتی که در کتاب خود ذکر کرده سه دلیل آورده است:

- درصد موفقیتی که ناسا برای ماموریت آپولو 11 ارائه کرده بود 0017/0 درصد بود: بنابراین هیچ امیدی برای موفقیت آن وجود نداشت.

- ناسا به روشی بسیار نامناسب مدیریت این ماموریت را به عهده گرفت و هرگز نتوانست از یک موقعیت فاجعه آمیز به یک موفقیت دست یابد.

- ناسا و راکت دین به سادگی در جستجوی پول برای این ماموریت بودند.

به گفته کایسینگ، ناسا برای ساخت فیلم فرود به ماه از پایگاه نیروی هوایی نورتن در سن برنادرینو استفاده کرد. بعدها استنلی کوپریک کارگردان آمریکایی نیز از این پایگاه برای ساخت جلوه های ویژه فیلم "اودیسه فضایی 2001" استفاده کرد.

یک فرضیه ارائه شده در این کتاب عنوان می کند که احتمالا موشک زحل 5 با آرمسترانگ، آلدرین و کالینز به طور عادی پرتاب شد اما زمانی که از نقطه دید ناپدید شد به سمت قطب جنوب حرکت کرد و در اقیانوس فرود آمد.

یک فرضیه دیگر نشان می کند که موشک زحل 5 تا زمانی که دوباره به اتمسفر وارد شود در مدار زمین ماند و فرود کامل خود را در اقیانوس آرام انجام داد.

آخرین فرضیه نشان می دهد که هیچ عزیمتی انجام نشد و فضاپیمایی که در دریا فرود آمد خالی بود. پس از آنکه فضانوردان به زمین بازگشتند به بهانه اینکه به ویروسهای روی ماه آلوده نشده باشند تا مدتها در قرنطینه نگه داشته شدند و هیچ مصاحبه ای انجام ندادند.

به گزارش مهر، در این راستا هشت اتهام در مورد جعلی بودن سفر انسان به ماه در برنامه آپولو به ناسا وارد شد که نشان می دهند:

با وجود اینکه هیچ بادی در سطح ماه در وزش نیست زمانی که فضانوردان در حال کوبیدن پرچم به زمین هستند پرچم در حال اهتزاز است. همچنین در تصاویری که فضانوردان در سطح ماه به ثبت رسانده اند هیچ اثری از ستاره های آسمان دیده نمی شود.

هیچ اثری از حفره ناشی از فرود فضاپیما در تصاویر دیده نمی شود. رد پایی که بر روی خاک ماه باقی مانده و تصویر آن به ثبت رسیده است، بر روی خاک کره ای بدون اتمسفر، رطوبت و گرانش به وجود آمده است. اما ظاهر رد پا مشابه آثاری است که بر روی خاک یا ماسه خیس به جا می ماند.

به علاوه، در هنگام بلند شدن ایگل از سطح ماه هیچ اثری از شعله یا دود ناشی از بلند شدن در تصاویر دیده نمی شوند.

فضانوردان به خاطر وجود تشعشعات ناشی از کمربند تابشی ون الن هیچ شانسی برای زنده ماندن نداشته اند. سنگهایی که از ماه به عنوان نمونه بازگردانده شده اند با سنگهایی که در مناطق قطبی یافت می شوند شباهت زیادی دارند. تمامی ماموریتهای ماه در دوره ریاست جمهوری ریچارد نیکسون شکل گرفته است. این در حالی است که هیچ رهبر ملی دیگری با وجود توسعه 40 ساله تکنولوژی ادعایی درباره فرود بر روی کره ماه نداشته است.

تازه ترین موردی که در سال 2009 برابر با چهلمین سالگرد اولین سفر انسان به ماه، این تردیدها را تقویت می کند یک قطعه سنگ ماه است که در موزه ملی هلند در آمستردام نگهداری می شود. زمین شناسان اعلام کردند که این سنگ ماه کاملا جعلی بوده و در حقیقت یک تکه چوب فسیلی است.

سپتیاما: قبلا نیز اسنادی تصویری منتشر شده بود که شاید بعدها اشاره ای به آن ها بنمایم.
دنبالک ها: مرجع خبر،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه هشتم شهریورماه سال 1388 توسط سپتیاما